Toto ochorenie postihuje 1 z 10 žien a vedci zistili, že zdvojnásobuje riziko rakoviny

Nová štúdia po prvýkrát ukazuje, že ženy postihnuté syndrómom polycystických ovárií (PCOS) majú zvýšené riziko vzniku rakoviny vaječníkov po menopauze.

PCOS trpí 10 až 15 percent žien . Hovorí sa, že syndróm polycystických ovárií (PCOS) je najčastejšou hormonálnou poruchou u žien´. V dôsledku hormonálnej nerovnováhy môže spôsobiť mnohé zdravotné problémy.

Výskum uskutočnený v Centre pre výskum rakoviny Dánskej onkologickej spoločnosti ukazuje, že PCOS tiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov po menopauze. Toto uvádza Centrum pre výskum rakoviny Dánskej onkologickej spoločnosti v tlačovej správe, kde je uvedená štúdia.

Ochorenie PCOS, ktoré okrem iného vedie k poruchám hormonálnych hladín žien. Zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov u žien po menopauze. Ochorenie má už množstvo známych dôsledkov. Napríklad ako je zvýšené riziko rakoviny maternice a u mnohých aj znížená šanca otehotnieť.

Je to však po prvý raz na celom svete, čo vedci dokázali, že porucha tiež zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov u mierne starších žien. Štúdia konkrétne ukazuje, že riziko vzniku rakoviny vaječníkov je dvojnásobne vyššie u žien s PCOS v porovnaní so ženami bez PCOS. Je to však číslo, ktoré treba vnímať vo svetle skutočnosti, že riziko vzniku rakoviny vaječníkov bez PCOS je veľmi malé.

Najdôležitejšie na novej štúdii je preto to, že poskytuje nové poznatky o PCOS. To všetko vysvetľuje lekárka a výskumníčka Clarissa Frandsen z Centra pre výskum rakoviny Švédskej spoločnosti pre rakovinu, ktorá je v popredí nového výskumu:

Keďže je známe, že obezita môže zvýšiť riziko mnohých druhov rakoviny, vedci v novej štúdii skúmali, či je zvýšené riziko rakoviny vaječníkov spôsobené obezitou a nie samotnou chorobou PCOS.

– Tu však vidíme, že nie preto, že by ženy mali nadváhu, majú zvýšené riziko rakoviny. Je to jednoducho PCOS a mnohé a komplexné symptómy, ktoré so sebou prináša, sú pravdepodobne príčinou, hovorí Clarissa Frandsen.

Ak sa Vám náš článok páčil, dajte nám LIKE na našej Facebook stránke alebo nás potešte zdieľaním! Ďakujeme!