Pre ženy nad 40 rokov: Tieto vitamíny by u vás doma v žiadnom prípade nemali už chýbať!

Akonáhle sa posunieme v živote za hranicu 40 rokov, mali by sme prehodnotiť svoj jedálniček a životný štýl. V tomto veku sa môže telo stretávať s nedostatkom niektorých minerálov a prvkov, ktoré sú dôležité pre fungovanie celého tela.

Vápnik je dôležitý

S pribúdajúcim vekom sa v tele znižuje jeho množstvo. Ženy majú vo veku nad 40 rokov problémy s nedostatkom vápnika a nekonzumujú dosť potravín, ktoré ho obsahujú. Nájdite si potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo vápnika a zaraďte ich do jedálnička.

Vitamín D chýba cez zimu každému z nás.

Môžete ho dopĺňať na pravidelných prechádzkach počas celého roka. Rovnako si ale môžete zakúpiť doplnky stravy v lekárni alebo konzumovať tučné ryby (lososa, pstruha a ďalšie).

Horčík, vitamín E a železo

Nedostatok horčíka v tele spôsobuje svalové kŕče, bolesti hlavy alebo poruchy trávenia. Vaša strava by preto mala byť bohatá na fazuľu, orechy alebo listovú zeleninu. A budete mať po problémoch. Vitamín E chráni bunky pred oxidačným poškodením a spomaľuje starnutie. Takže ho nesmiete podceňovať.

Zaraďte do svojho jedálnička lieskové orechy, semienka a arašidy. To postačí na doplnenie tohto vitamínu. Železo je pre telo extrémne dôležité v každom veku. Doplniť ho môžete prostredníctvom živočíšnych produktov, ako je mäso, vajcia alebo hydina. Veľké množstvo sa nachádza aj v listovej zelenine a fazuliach.

Vitamín B12 a vitamín K

Tvorba červených krviniek v tele je podmienená prítomnosťou dostatočného množstva vitamínu B12, ktorý sa nachádza hlavne v živočíšnych produktoch. Do jedálnička pridajte syry, ryby, mäso a vajcia. Ako posledný je kľúčový vitamín K, ktorý doplníte pomocou karfiolu, hovädzieho mäsa, brokolice alebo sóje. Tento vitamín podporuje zrážanlivosť krvi, zdravie srdca a hustotu kostí. Nesmie vám v tele chýbať bez ohľadu na vek!

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!