Pozor: Ak máte tieto príznaky, môžu naznačovať trombózu vo vašom tele!

Základným typom ochrany zdravia je znalosť príznakov trombózy. Hlboká žilová trombóza môže prebehnúť aj bez príznakov.

To môže zvýšiť riziko, že sa zrazenina dostane až do pľúc alebo do srdca. Aj napriek tomu sa ľudia stretávajú so symptómami, ktoré vás môžu včas varovať pred katastrofou.

1. Prvým príznakom sú väčšinou opuchy nôh.

Krvné zrazeniny blokujú cestu prietoku krvi, takže sa do jednej nohy dostáva viac krvi ako do druhej. A práve to spôsobí, že nohy silne opuchne a rozdiel medzi končatinami bude jasne viditeľný. Vďaka tomu ide o príznak, ktorý ťažko prehliadnete.

2. Bolesť v končatinách

Pri žilovej trombóze sa tiež zvýši nepohodlie v dôsledku pohybu. Z tohto dôvodu lekári odporúčajú pokojový režim v prípade, že máte podozrenie na zrazeninu. Keď sa budete veľmi hýbať pri opuchu alebo bolesti nôh, zrazenina sa môže odtrhnúť a putovať do iných častí vášho tela.

3. Zvláštne zafarbenie

Červený pruh na nohe alebo modrofialové sfarbenie bez modriny patrí medzi základné príznaky žilovej trombózy. Škvrna na koži bude nielen sfarbenie týmto spôsobom, ale aj býva teplá na dotyk. Tento príznak berte vážne, pretože sa môžu symptómy zhoršiť a spôsobiť aj smrť.

4. Bolesť na hrudi

Pľúcna embólia sa väčšinou prejavuje bolesťou na hrudi alebo dýchavičnosťou. Vo chvíli, keď sa zrazenina dostane do oblasti pľúc, začnete mať silné bolesti. V takom prípade zavolajte okamžite záchranku, pretože vás môžu od života alebo smrti deliť iba minúty!

5. Problémy s dýchaním – dýchavičnosť.

S pľúcnou embóliou je spojená aj dýchavičnosť. Tým, že do pľúc nemôže prúdiť dostatok krvi, sa vám bude veľmi ťažko dýchať. Srdce začne biť rýchlejšie, aby kompenzovalo nedostatok kyslíka v pľúcach. Tým sa vám tiež zrýchli pulz. V prípade, že cítite dýchavičnosť a zároveň bolesť na hrudníku, zavolajte si záchranku.

Napíšte nám komentár! Vaše názory sú vítane!