Dôvody, prečo vaše paradajky často vädnú už krátko po výsadbe: Vyvarujte sa im!

Väčšina rastlín je pred výsadbou v záhrade otužovaná. Je to potrebné, aby si zvykli na vonkajšie podmienky. Niekedy sa dokonca aj otužilé rastliny, ako sú paradajky, nemusia dobre adaptovať a nedarí sa im.

Vysvetlíme, prečo vysadené paradajky vädnú a ako tomu zabrániť.

Hoci sú paradajky alebo iné rastliny od prírody úplne pripravené na pestovanie vonku – nie vždy sa zakorenia. Ovplyvňuje to viacero faktorov, ktorým môžete čeliť. Naučte sa, ako to urobiť, aby ste neprišli o úrodu.

Prečo vysadené paradajky vädnú?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to deje. Môže to byť spôsobené chorobou alebo nedostatkom dusíka. V niektorých prípadoch sadenice paradajok vädnú v dôsledku účinkov škodcov, ako je múčnatka alebo sivá pleseň. Ak chcete mať istotu, že budú dobre vytvrdzovať, temperujte ich, chráňte ich najmä pred teplotnými zmenami.

Pred zasadením do zeme môžete sadenice paradajok ponechať na balkóne alebo terase. Je tiež dôležité správne pripraviť pôdu pre sadenice paradajok – poskytne vám zdravú úrodu. Musí byť úrodná a zdravá. Ďalším krokom je použitie správnych hnojív a starostlivosť o rastliny. Nezabúdajte, že sadenice spočiatku prirodzene trochu zvädnú – je to kvôli stresu z presádzania zo škôlky alebo vynášania zo skleníka.

Sadenice paradajok a problémy ich pestovania

Na paradajky vplývajú zmeny pôdy, prostredia a teploty – nie sú to pre nich neutrálne faktory. Preto sa môžu začať rozvíjať neskôr. Niekedy im žltnú listy pre nedostatočný obsah dusíka – vtedy je to znak toho, že je potrebné prihnojovať „výživnými“ hnojivami. Sadenice paradajok môžu byť tiež spálené slnkom. Preto ich dočasne zakryte tak, že cez obruče položíte lepenku alebo tenký krycí materiál. To poskytne sadenici určitú ochranu pred slnkom. Ak si všimnete diery v listoch paradajok, znamená to, že sa na nich živia slimáky alebo iní škodcovia, čo tiež spôsobuje odumieranie paradajok.

Čo si treba zapamätať?

Sadenice paradajok vstupujú do novej etapy. Je to pre nich stresujúce. Aby si zvykli na vonkajšie prostredie, môžu reagovať rôzne – veď pred výsadbou mali v dome či skleníku bezpečné podmienky a boli chránené pred nebezpečenstvom. Zdravým, odolným sadeničkám paradajok sa bude v záhrade dobre dariť. Poskytnutím úrodnej pôdy bohatej na živiny, reakciou na infekcie a starostlivosťou a starostlivosťou si môžete užiť bohatú úrodu.

Ak aj vy máte svoj obľúbený tip do záhradky, rozhodne nám o ňom napíšte do komentáru!